Dnia 19 lutego 1473 roku w Toruniu przyszedł na świat Mikołaj Kopernik. Mimo że astronom, twórca nowożytnej teorii heliocentrycznej jest z pewnością najsłynniejszym synem Torunia, miejsce jego urodzin jest do pewnego stopnia tajemnicą do dzisiaj. Stare polskie przysłowie mówi że “Od przybytku głowa nie boli”. W tym przypadku bólem głowy historyków jest ten “przybytek”. W Toruniu co najmniej dwa domy pretendują do miana domu narodzin Mikołaja Kopernika.

Dzieciństwo i młodość Mikołaja Kopernika związane jest z Toruniem.  

Rodzicami późniejszego autora “O obrotach” byli Mikołaj Kopernik, pochodzący z Krakowa kupiec i ławnik toruński, oraz Barbara Watzenrode, córka toruńskiego kupca i starszego ławy. Łukasza Watzenrode. Ojciec matki a więc dziadek Mikołaja był zamożnym człowiekiem, który z sukcesem prowadził handel dalekosiężny. Jego własnością była między innymi posesja na ulicy Św. Anny obecnie Kopernika nr 17. Dom ten Barbara otrzymała od ojca jeszcze przed jego śmiercią (zm. W 1462 roku). Ten okazały, doskonale zachowany dom kupiecki jest obecnie siedzibą oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu pod nazwą Dom Mikołaja Kopernika. Po wejściu do muzeum możemy dostrzec tablicę z napisem “Tu 19 lutego 1473 roku urodził się Mikołaj Kopernik. Wstrzymał słońce ruszył ziemię. Polskie wydało go plemię”.


Tymczasem wiemy, że Mikołaj Kopernik starszy, był również właścicielem domu przy Rynku Staromiejskim. Obecnie jest to kamienica pod nr. 36 w której znajduje się PDT. Nie jest to stary dom. Został wybudowany w 1906 roku przez kupca Leisera na miejscu poprzedniej gotyckiej kamienicy. Ciekawskie oko turysty wypatrzy na elewacji  tablicę z informacją, że jest to prawdopodobne miejsce narodzin naszego rodaka. 


Zatem są dwa.


A teraz cofnijmy się do roku 1825. W roku tym Fryderyk Chopin podczas swojego pobytu w Toruniu tak z humorem opisywał miejsce urodzin Kopernika w liście do swojego przyjaciela: “..ja widziałem cały ten dom, całe to miejsce, lubo teraz nieco sprofanowane. Wystaw sobie, Kochany Jasiu, w owym kącie w tym pokoju, gdzie ten sławny astronom życiem udarowany został, stoi łóżko jakiegoś Niemca, który pewno, objadłszy się kartofli, nieraz dość częste puszcza zefiry’.


Który to dom w taki sposób opisał nastoletni kompozytor? Gdzie mieszkał podczas pobytu w Toruniu? O to trzeba spytać naszego przewodnika podczas wycieczki!