Wycieczki po regionie
Ciechocinek
Miasto ogród, perła polskich uzdrowisk. W XIII w. Książe Konrad I Mazowiecki przekazał w dzierżawę zakonowi krzyżackiemu, warzelnię soli. Przełomową Datą w historii Ciechocinka był rok 1836 kiedy to kolanka została użyta po raz pierwszy do kąpieli. Z zabiegu skorzystało wówczas 120 kuracjuszy w I szpitalu uzdrowiskowym. Od tej nastąpił burzliwy okres rozkwitu Ciechocinka jako uzdrowiska. Powstają wspaniałe parki, domy uzdrowiskowe, tężnie, – które są tętniącym sercem Ciechocinka.
Ciechocińskie tężnie – największe w Europie. Budowa tężni I i II trwała od 1824 do 1828 roku, trzecia powstała w 1859 roku. Podstawę tężni stanowi około 7000 wbitych w ziemię dębowych pali, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka.
Trasa wycieczki 3-4 godz.
- Park zdrojowy
- Dywany kwiatowe
- Pijalnia wód mineralnych
- Fontanna Jaś i Małgosia
- Zegar kwiatowy
- Fontanna grzybek
- Teatr letni
- Pałacyk prezydencki
- Warzelnia soli
- Łazienki
- Tężnie
Chełmno
Chełmno to miasto zakochanych Co roku 14 lutego przybywają tu tłumnie zakochani z całej Polski. A to za sprawą św. Walentego, którego relikwie znajdują się w chełmińskiej farze.
Miasto tak stare jak Toruń, lokowane w tym samym roku, 1233. Do dziś zachowało swój średniowieczny charakter i prawie w całości mury obronne. Wspaniałe kościoły wąskie uliczki, parki – tworzą niepowtarzalny klimat miasta na wzgórzu.
Trasa wycieczki 3-4 godz.
- Kościół farny Kościół Wniebowzięcia NMP - relikwie św. Walentego.
- Dawny klasztor sióstr Benedyktynek.
- Kościół pofranciszkański, Św. Jakuba Starszego i Św. Mikołaja w Chełmnie
- Kościół Św. Ducha
- Ratusz w Chełmnie
- Mury miejskie
- Mury i baszty
- Ławeczka zakochanych
- Planty
- Brama Grudziądzka
Golub - Dobrzyń - Szafarnia
Górujący nad miastem okazały zamek golubski to dawna siedziba zakonu krzyżackiego.W XVII w.przebudowany na renesansową rezydencję siostry króla polskiego Zygmunta III Wazy, Anny Wazówny.Dziś znajduję się tu muzeum historii zamku.
Trasa wycieczki:
- Zwiedzanie zamku w Golubiu.
- Przejazd do ośrodka chopinowskiego w Szafarni( 15 min)
- Dworek w Szafarni to magiczne miejsce gdzie wakacje 1824 i 1825 r spędzał nastoletni Fryderyk Chopin.Tam też narodziło się wiele utworów muzycznych których inspiracją była kujawska wieś.
- W programie : zwiedzanie dworku oraz koncert muzyki Chopina.
- Po koncercie w kawiarence można spróbować kawy żołędziowej ,jaką pijał sam Fryderyk Chopin goszcząc w Szafarni.
Szafarnia
Szlak Piastowski Chełmno